Arhiv novic

Arhiv novic

Ember: Španija, Nizozemska, Grčija »gonilne sile zelene rasti«

Španija, Nizozemska in Grčija so v obdobju 2019–2021 priključile več kot 10 odstotkov svojih trenutnih sončnih in vetrnih zmogljivosti in se izkazale za gonilne sile širitve obnovljivih virov v Evropi, je sporočilo londonsko mislišče Ember.

Hitrost in obseg teh sprememb govorita o tem, kaj vse lahko dosežemo v razmeroma kratkem času, če vpeljemo ustrezne politike, je na spletnem seminarju dejal Charles Moore iz omenjene nevladne organizacije.

Obnovljiva električna energija je lani v EU dosegla rekordnih 1068 TWh, kar je 12 TWh več kot v letu 2020 in 88 TWh več kot v letu 2019, ugotavlja Ember.

Vetrna in sončna proizvodnja sta v letu 2021 dosegli rekord v višini 547 TWh in tako proizvedli več elektrike kot plinske elektrarne (524 TWh), pravijo v mislišču.

Vetrne in sončne elektrarne so lani tako proizvedle 19 odstotkov evropske električne energije, kar je več kot 17 odstotkov v predpandemskem letu 2019.

Španija in Nizozemska sta zaradi napredka pri širitvi tovrstnih zmogljivosti na dobri poti k dosegi zmanjšanja izpustov, ki je potrebno v elektroenergetskem sektorju EU, če želimo omejiti globalno segrevanje na 1,5°C glede na predindustrijske ravni, je dejal Moore.

Nemčija in Poljska po drugi strani »nista nikakor na dobri poti« k dosegi tega cilja.

Na Poljskem so se izpusti ogljika ponovno približali ravnem, ki smo jih nazadnje beležili leta 2018, kar je »močno oviralo« napredek pri zmanjševanju izpustov v EU.

Evropa v splošnem zaradi upočasnjenega opuščanja premoga ne bo uspela doseči omejitve na 1,5°C, ki jo določa pariški dogovor ZN, je mislišče zaključilo v torkovem poročilu.

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice