Arhiv novic

Arhiv novic

Državna sekretarka na okoljskem ministrstvu za večji pomen koncepta ‘odpadki za energijo’

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) Metka Gorišek se je na nedavnem virtualnem dogodku »Okrepitev krožnega gospodarstva za pravičen prehod k podnebni nevtralnosti«, ki ga je organizirala slovenska vlada v sodelovanju z Evropskim ekonomsko-socialnim svetom (EESC), zavzela za večji pomen koncepta ‘odpadki za energijo’, so sporočili z ministrstva.

Goriškova je na dogodku, ki se je odvil kot stranski dogodek v okviru visokega političnega foruma Združenih narodov na temo izvajanja trajnostnih globalnih cilje, poudarila, da se Slovenija že od leta 2014 zavzema za krožno gospodarstvo.

»V Sloveniji je krožno gospodarstvo uvrščeno med strateške razvojne prioritete, vključili smo ga v vse svoje strateške dokumente in izoblikovali kažipot prehoda v krožno gospodarstvo Slovenije. Nedavna kriza je pokazala, kako ranljiva so naša gospodarstva in kako odvisni smo od vseh. Samoumevno je, da mora okrevanje gospodarstva slediti načelom zelenih naložb. Obnova se mora osredotočiti na nizkoogljične in krožne naložbe ter digitalizacijo. V tem okviru sta potrebna dodatna osredotočenost in povečanje virov za pravičen prehod,« je dejala Goriškova.

Državna sekretarka je izpostavila, da ima krožno gospodarstvo pri tem pomembno vlogo. »Pandemija je pokazala, kako pomembno je biti samozadosten, in sicer zlasti pri ravnanju z odpadki. Zato bi morali uporabiti načela krožnega gospodarstva tudi za pospeševanje trga visokokakovostnih sekundarnih surovin. Kadar določenega deleža odpadkov ni mogoče reciklirati, je treba vzpostaviti ustrezne zmogljivosti za pretvorbo v energijo, da se prepreči odvisnost od prevoza na dolge razdalje. V tem okviru moramo konceptu ‘odpadki za energijo’ dati večji pomen in ustrezno podpreti njegovo financiranje,« je dejala.

Pri izvajanju dolgoročne podnebne strategije 2050 Slovenije bo po besedah Goriškove krožno gospodarstvo ključno za zmanjšanje emisij CO2, konkurenčnost in ustvarjanje novih delovnih mest. Izpostavila je tudi, »da bo krožno gospodarstvo s konkretnimi ukrepi naše vodilo v prihodnosti.« Slovenija zato pripravlja celoviti strateški projekt razogličenja Slovenije preko prehoda v krožno gospodarstvo, v katerem bodo nanizani tudi konkretni ukrepi.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice