Arhiv novic

Arhiv novic

Do globalne konkurenčnosti z dolgoročnimi trajnostnimi naložbami

»Zeleni dogovor smo pripravili zaradi ogromne podnebne in biodiverzitetne krize. Sedaj pa se soočamo s še globljo krizo. Zdravstvena kriza je ustvarila mnoge gospodarske izzive. Poleg tega smo še sredi industrijske revolucije. A to viharno obdobje nam istočasno ponuja priložnost, da stvari postavimo na mesto,« je dejal Frans Timmermans, podpredsednik Evropske komisije, zadolžen za evropski zeleni dogovor. Kot je bilo poudarjeno na nedavnem spletnem dogodku na temo trajnostnih dolgoročnih naložb ter konkurenčne evropske industrije v organizaciji združenja Orgalim, je Next Generation EU z dolgoročnim proračunom ključni instrument, ki bo Evropski uniji omogočil gospodarsko okrevanje.

»Zagotoviti moramo, da se bomo, ko bo enkrat krize konec, zadev lotili ne samo z odpravljanjem neposrednih posledic koronakrize, ampak tudi z istočasnim reševanjem drugih problemov. Zato potrebujemo trajnostne naložbe,« je dodal Timmermans. Po njegovem mnenju nas bodo prav take naložbe vodile v novo gospodarsko prihodnost trenutne industrijske revolucije in v (digitalno) ero brez fosilnih goriv.

»Da bi lahko uspeli, ne potrebujemo zgolj javnih temveč tudi veliko zasebnih naložb, ki so usmerjene v iste cilje. Mi, kot javni organi, moramo zasebnemu sektorju zagotavljati predvidljivost ter zanesljivost in natančno pokazati, kam gremo. Zato je pomembno, da smo se odločili za sprejetje podnebnega zakona. Ta bo zagotavljal predvidljivost na dolgi rok in pripeljal do podnebne nevtralnosti leta 2050.«

Kot je poudaril Timmermans, so izzivi še posebej težki za industrijo, »vendar gre za izzive, s katerimi se industrija lahko spoprime. Druga tri področja, ki jih čakajo težki izzivi, so gospodinjstva, promet in kmetijstvo. »Kar se tiče gospodinjstev, bi moral val prenov, ki smo ga začeli, že nekoliko pomagati. Če želimo uspeti širše, moramo vlagati v dolgoročni cilj, ki smo si ga zastavili – v podnebno nevtralnost – vendar moramo prav tako zagotoviti tudi kratkoročne rezultate. V tem kontekstu nas čaka kar nekaj izzivov. Obstaja tveganje, da s trenutno industrijsko revolucijo ustvarjamo novo ekonomijo z delovnimi mesti, ki jih ni moč izpolniti, ker nimamo spretnosti in znanj, da bi jih izpolnili. Po drugi strani pa imamo brezposelne, ker delovna mesta, ki so jih ti zasedali, ne obstajajo več.«

Timmermans je med drugim poudaril, da bodo imele spremembe, ki jih uvajamo danes, dolgotrajne učinke. »Zato moramo ponovno ovrednotiti pretekle predpostavke glede tega, kaj je pomembno, da v Evropi zagotovimo tako rast kot stabilnost. Pozornost pa moramo nameniti tudi administrativnim bremenom, saj si ne moremo privoščiti tega, da izgubljamo preveč časa. Če pogledamo na primer obnovljivo energijo, vidimo, da je tu potrebno več časa za gradbena dovoljenja, kot pa za dejansko izgradnjo infrastrukture.«

»Pri različnih pobudah je pomembno, da imamo v mislih usklajeno izvajanje in končne cilje,« je dejala poslanka Evropskega parlamenta Maria da Graça Carvalho. »Čista in cenovno dostopna tehnologija bo ključnega pomena za dosego našega cilja trajnostne družbe in podnebne nevtralnosti ob istočasni ohranitvi delovnih mest. Nekateri sektorji so že pripravljeni, drugi pa še vedno potrebujejo kar nekaj naložb v pilotne in predstavitvene projekte. Zato moramo povečati naložbe v raziskave in inovacije, da bi lahko zagotovili prehod na čisto tehnologijo.«

Trenutno je nujno združiti vse moči pri številnih politikah, ki so potrebne za stabilizacijo in okrepitev zelene tranzicije, meni Simona Bonafé, predstavnica Skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu.

»Orodja za uresničitev tranzicije so (javne in zasebne) naložbe ter ambiciozne, dosledne in v prihodnost usmerjene politike in zakonodaja. Soočeni smo bili z veliko vrzeljo v finančnih sredstvih, s katerimi bi gospodarski sistem postavili nazaj na pravi tir s potrebnimi inovacijami. Pandemija je situacijo še poslabšala. Na tem mestu bo Next Generation EU z dolgoročnim proračunom predstavljal ključni instrument, ki bo Evropski uniji omogočil gospodarsko okrevanje prek zelene in digitalne tranzicije.«
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice