Arhiv novic

Arhiv novic

Danube Energy+ za povečanje možnosti mladih inovatorjev za doseganje pionirskih novosti v energetski učinkovitosti znotraj donavske makroregije

Evropski projekt Danube Energy+ je namenjen povečanju možnosti mladih inovatorjev za doseganje pionirskih novosti v energetski učinkovitosti znotraj donavske makroregije. V 3-letni projekt, katerega vrednost je 1.864.354 evrov, je vključenih devet držav in sedem strateških partnerjev, izvajalec v Sloveniji pa je ABC pospeševalnik.

Glavni cilj projekta Danube Energy+ je spodbujanje mladih inovatorjev na področju energetike, in sicer na način, da se vzpostavijo trajnostne strukture v regionalnih ekosistemih za ustvarjanje dolgoročno ugodnega okolja za inovacije in za prepoznavanje mladih inovatorjev. Izvajalci projekta bodo stremeli k prepoznavanju specifičnih izzivov v industriji, pripravi modelov in praks za identifikacijo in vključevanje mladih inovatorjev ter sodelovanje partnerjev projekta na delavnicah z izmenjavo izkušenj. Projektni partnerji in partnerji v ekosistemu bodo prispevali ključno znanje za vzpostavitev novih inovacijskih projektov, eden od ciljev projekta pa je tudi vzpostavitev t.i. hubov oziroma stičiščnih okolij, je na nedavni predstavitvi projekta v ABC pospeševalniku povedala vodja projekta dr. Maja Jerala.

Prvi javni predstavitvi projekta Danube Energy+ sta sledili tudi predstavitvi mag. Gorazda Ažmana iz družbe ELES in Mihe Valentinčiča iz Petrola, kjer je pomen inovacij ključen za prehod v nizkoogljično družbo.

Kot je povedal pomočnik direktorja za strateške inovacije v družbi ELES mag. Gorazd Ažman, »v okviru energetske tranzicije oziroma prehoda v zeleno družbo prihaja do povečevanja deleža decentralizirane proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov, aktivnega sodelovanja odjemalcev elektrike na trgu in elektrifikacije, del katere je tudi prehod na e-mobilnost. Zato postajajo procesi v energetiki kompleksnejši in se hitro spreminjajo, prav tako se spreminjajo razmerja in odnosi med udeleženci na trgu. Prihaja do potreb po učinkovitih pretvorbah energije, hranilnikih energije in prožnosti na eni strani, na drugi pa bo izjemnega pomena uspešno povezovanje omrežij in sektorjev podprto z digitalizacijo. Prav pri slednji bo možno z uporabo novih tehnologij, kot so umetna inteligenca, 'big data', navidezna resničnost, obogatena resničnost in droni dobro podpreti izzive prihodnosti.«

Zaradi velikih sprememb v elektroenergetskem ekosistemu je ena ključnih dejavnosti družbe ELES izvajanje raziskav, razvoja in inovacij. Močno zavezanost k temu družba izkazuje z vstopanjem v večje mednarodne razvojno-raziskovalne projekte, za katere uspe pridobiti tudi nepovratna sredstva iz različnih evropskih in nacionalnih skladov. S tem ELES jasno izkazuje svoj interes na tem področju in je pomemben igralec tudi za sodelovanje pri razvoju in preizkušanju novih tehnologij in konceptov, ki jih razvijajo drugi.

»Zato je v velikem interesu družb s področja razvoja in inovacij sodelovati z Elesom. V okviru naših projektov tako sodelujemo s številnimi univerzami, raziskovalnimi ustanovami in industrijskimi partnerji iz Slovenije in tujine. Naj izpostavim, da se v obdobju takšnih sprememb pojavljajo številne potrebe po inovacijah in razvoju. Hkrati se lažje vpeljujejo nove tehnologije, prihajajo nove poslovne priložnosti, vzpostavljajo se novi poslovni modeli. Ker posamezne tehnologije in rešitve ne ponujajo odgovorov na vse izzive energetskega prehoda, lahko pa predstavljajo pomemben del tega procesa, je pomemben vsak prispevek izražen skozi razvoj in inovacije.«

Na vprašanje, zakaj so mladi tisti, ki dajejo (razvojne) pospeške, je Miha Valentinčič, direktor inovativnih poslovnih modelov in digitalizacije pri Petrolu, odgovoril: »Zato, ker so načeloma bolj dovzetni za spremembe, pa čeprav to ne velja vedno le za mlade.«

»Na Petrolu dajemo velik poudarek novim oblikam dela in spodbujanju inovacij. Ker si želimo biti v koraku s časom, se nam zdi izredno pomembno vključevanje mladih inovatorjev oziroma start-upov v naše obstoječe sisteme. Takšno povezovanje nas spreminja in nam daje nove, sveže ideje in spodbuja novejše pristope dela. V energetskem sektorju bodo potrebne inovacije predvsem na področju balansiranja energetskega sistema, na celovitem upravljanju z vsemi vrstami energij, še posebej ob dejstvu vedno večjega vključevanja samooskrbe in obnovljivih virov energije v energetski sistem. Izredno pomembno je tudi področje dekarbonizacije prometa in izboljšanju uporabniške izkušnje uporabnikov. Na naštetih področjih so inovacije še posebej pomembne za ohranjanje konkurenčnosti in tega se precej dobro zavedamo, zato z odprtimi rokami sprejemamo zunanje razvojne partnerje, hkrati pa spodbujamo in vzpostavljamo sistem notranjega inoviranja, ki bo omogočal hitro realizacijo idej oz. inovacije ter podpiral proaktivne zaposlene, da bodo lahko v kratkem času svoje ideje realizirali,« je nanizal Miha Valentinčič.

»Želimo si povečati odgovornost in zavedanje zaposlenih o tem, kako pomembno je neprestano inoviranje, tudi pri vsakdanjem delu in pri procesih dela. Le s takšnimi, odprtimi pristopi bomo ostali zanimivi in ohranjali inovativnost na vseh delujočih področjih,« je še sklenil.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice