Arhiv novic

Arhiv novic

Cene energije bi lahko v EU upadle do konca leta

Cene plina in električne energije v Evropski uniji naj bi zaradi spremembe temeljnih dejavnikov ponudbe in povpraševanja upadle v dveh letih, morda že do konca leta, napoveduje evropska Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer).

»Nova globalna ponudba UZP, rast zmogljivosti za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in potencialne nove oblike prožnosti na področju povpraševanja in ponudbe električne energije« bodo po pričakovanjih znižale cene energije in pripomogle k povečanju globalne industrijske konkurenčnosti Unije, je agencija Acer zapisala v svojem najnovejšem letnem poročilu o spremljanju trga.

Toda v bližnji prihodnosti naj bi bila ponudba na globalnem plinskem trgu še omejena, manjše zaloge v evropskih skladiščih ob koncu zime pa napovedujejo večje povpraševanje po plinu za napolnitev skladišč pred prihodnjo zimo. Te okoliščine bi lahko ohranjale evropske cene plina na visokih ravneh še vse poletje, napovedujejo avtorji poročila.

Energija je bila lani po njihovih navedbah za Evropejce občutno dražja kot za Američane, in to kljub temu, da so evropske cene upadle na najnižje ravni po letu 2021, torej po zadnjem letu, preden je uvoz ruskega plina po plinovodih zaradi vojne v Ukrajino drastično upadel.

Povprečna veleprodajna cena električne energije za dan vnaprej za evropsko sedemindvajseterico in Norveško je bila lani 81 EUR/MWh in s tem za 16 % nižja kot leto prej, a še vedno skoraj dvakrat višja od povprečne cene v ZDA, so pojasnili avtorji. Referenčna evropska cena plina v nizozemskem vozlišču TTF pa je lani v povprečju dosegala 34 EUR/MWh, kar je bilo za 17 % manj kot leto prej, a še vedno približno petkrat več od povprečja primerljive ameriške referenčne cene vozlišča Henry Hub.

Nižje cene

Za znižanje visokih cen električne energije bi morali po navedbah avtorjev povečati obseg zmogljivosti za proizvodnjo poceni električne energije iz obnovljivih virov ter z večjo prožnostjo, pove

zanostjo trgov in deljenjem virov zmanjšati konice v povpraševanju in cenovne konice. Najboljši način za znižanje cen plina na dolgi rok pa je preiti s plina na električno energijo, so zapisali v agenciji. Po njihovih besedah je bilo lani v Uniji s plinom proizvedenih 13 % (341 TWh) električne energije, pri čemer je Evropa še vedno »občutno odvisna« od uvožene nafte in plina.

Unija je konec lanskega leta oziroma po izteku pogodbe o tranzitu plina med Ukrajino in Gazpromom prenehala skozi Ukrajino uvažati približno 15 milijard kubičnih metrov (bcm) ruskega plina na leto, kar je prispevalo k trenutno zaostrenim razmeram na plinskem trgu.

Po besedah agencije Acer je na voljo dovolj uvozne in transportne infrastrukture, da se te količine nadomestijo z utekočinjenim zemeljskim plinom (UZP). Toda za prizadete trge, kot sta denimo Avstrija in Slovaška, bi to pomenilo višje stroške čezmejnega transporta.

Direktor agencije Acer Christian Zinglersen bo poročilo že v ponedeljek v Bruslju predstavil ministrom držav članic, pristojnim za energijo, in sicer po njihovi razpravi o akcijskem načrtu za cenovno dostopno energijo, ki ga je pripravila Evropska komisija. Namen tega načrta je znižati cene za industrijo in gospodinjstva ob hkratnem nadaljnjem razogljičevanju gospodarstva.

Poročilo o dinamiki globalnega trga UZP namerava Acer predstaviti maja.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice