Arhiv novic

Arhiv novic

Agora: 20-odstotna rast proizvodnje elektrike iz premoga ogroža podnebne cilje Nemčije

Nemčija je lani proizvodnjo električne energije iz premoga povečala za 20 odstotkov, kar bi lahko ogrozilo dolgoročne podnebne cilje največjega gospodarstva EU, so sporočili iz mislišča Agora Energiewende. 

Nemški izpusti toplogrednih plinov so lani znašali 761 milijonov ton, kar je 5 milijonov ton pod ciljem za leto 2020, da bi jih zmanjšali vsaj za 40 odstotkov pod ravnmi iz leta 1990, pravijo v Agori in dodajajo, da bi morali ti podatki predstavljati »alarm« za vlado.

Država bo zdaj morala okrepiti prizadevanja za dosego ciljev do leta 2030 in 2040 za zmanjšanje emisij za najmanj 65 oziroma 88 odstotkov pod ravnmi iz leta 1990.

Lansko leto je nemška vlada dovolila začasno vrnitev približno 10 GW rezervnih zmogljivosti na črni premog, lignit in nafte na trg električne energije, da bi omejila porabo plina ob močno zmanjšani dobavi iz Rusije – po invaziji slednje na Ukrajino.

Proizvodnja električne energije iz premoga je na letni ravni poskočila za 20 odstotkov na 60 TWh, proizvodnja iz lignita pa za 7 odstotkov na 109 TWh, saj so se pri tem gorivu povečale stopnje dobička v primerjavi s plinom, so pokazali podatki Agore.

Proizvodnja električne energije iz plina se je medtem zmanjšala za 16 odstotkov na 75 TWh, jedrska proizvodnja pa se je zaradi zaprtja 4 GW zmogljivosti lani prepolovila na 33 TWh.


Direktor pri Agori Simon Mueller je prav tako opozoril, da je Nemčija »na poti proti ogromni vrzeli pri širitvi obnovljivih virov energije« in da je prišlo do »krize« v sektorju vetrne energije na kopnem, kjer so se zmogljivosti lani povečale le za 2 GW.

Rast zmogljivosti obnovljivih virov bi bilo treba glede na sedanje ravni potrojiti, da bi dosegli cilj povečanja deleža obnovljive energije v povpraševanju po električni energiji na 80 odstotkov do leta 2030.

Kljub vsemu je skupna proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) v Nemčiji lani narasla na novo letno rekordno vrednost 248 TWh, kar je za 10 odstotkov več kot leta 2021. Vendar je do te rasti prišlo predvsem zaradi ugodnih vremenskih razmer in ne politik, ki podpirajo izgradnjo novih zmogljivosti, še pravijo v Agori.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice