Arhiv novic

Arhiv novic

Študija: Povpraševanje po elektriki se bolj odziva na cene, kot smo mislili doslej

Povpraševanje po električni energiji se bolj odziva na cenovne signale, kot smo mislili doslej, kar kaže na precejšen neizkoriščen potencial za zagotavljanje energetske varnosti, ugotavljajo nemški raziskovalci.

»Splošna ugotovitev je, da se povpraševanje po elektriki vsekakor odziva na cene,« je dejal Oliver Ruhnau, raziskovalni sodelavec na šoli Hertie v Berlinu in soavtor nedavno izdanega delovnega dokumenta na temo omenjene raziskave. »In menim, da lahko to splošno ugotovitev tudi ekstrapoliramo.«

Raziskovalci so z uporabo nove metode za merjenje odziva povpraševanja na cene ugotovili, da je povišanje veleprodajnih cen elektrike v Nemčiji za 1 EUR/MWh vplivalo na zmanjšanje povpraševanja za okrog 67–80 MW.

Identificirali so tudi prevladujočo višino prilagajanja odjema v Nemčiji: okoli 2 GW oz. 2,6 odstotka konične porabe.

Glede na odsotnost obsežnega shranjevanja mora biti dobava elektrike v stalnem ravnovesju s povpraševanjem, kar lahko prinese skokovita nihanja na področju kratkoročnih cen.

Ekonomisti zaradi te lastnosti za elektriko pogosto pravijo, da ima »visoko cenovno neelastičnost«. A je težko izmeriti, v kakšni meri to res velja, saj je velik izziv razločiti, koliko ti dve spremenljivki – v tem primeru cena in povpraševanje – vplivata ena na drugo v določenem trenutku.

Raziskovalci so se tako odločili za primerjavo vpliva vetrne proizvodnje na sicer podobne ure porabe električne energije oz. cene v obdobju 2015–2019.

Nemčija ima daleč največ vetrnih zmogljivosti v Evropi in nihanja v tej proizvodnji so raziskovalcem pomagala izmeriti vpliv cene na povpraševanje.

Čeprav so rezultati skromni, so precej opaznejši od nekaterih predhodnih ocen elastičnosti povpraševanja po električni energiji. Očitni so tudi ne glede na vrsto uredb, ki nemško industrijo odvračajo od omejevanja rabe elektrike v času visokih cen, na primer omrežnih taks, ki se nižajo z večjo porabo.

»Če bi odvzeli te spodbude, ki ovirajo prožnost in ki izhajajo iz trenutne strukture omrežnin, bi se prilagajanje odjema po moji oceni opazno povečalo – in potem smo že pri 5 GW ali več,« je dejal Ruhnau.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice