Izobraževanja in certificiranje

Izobraževanja in certificiranje

Energetske izkaznice stavb

Energetske izkaznice stavb

Po evropski Direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EPBD 2002/91/ES) bi morale vse države EU do leta 2006 (oz. 2009, če v državi primanjkuje usposobljenih neodvisnih strokovnjakov za izvajanje te naloge) uvesti energetske izkaznice stavb. Pri nas je energetsko izkaznico uvedel Energetski zakon. Energetska izkaznica je javna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe in s priporočili za povečanje energetske učinkovitosti. Z uvedbo energetskih izkaznic za stavbe, kot tudi s certificiranjem stavb, so energetsko učinkovite, dobro izolirane stavbe z nizko porabo energije, bistveno pridobile na sami vrednosti nepremičnine na trgu.

Konec leta 2014 je bil sprejet nov Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb. Pravilnik določa podrobnejšo vsebino in obliko energetske izkaznice stavbe, metodologijo za izdelavo in izdajo energetske izkaznice ter vsebino podatkov, način vodenja registra energetskih izkaznic in način prijave izdane energetske izkaznice za vpis v register. Prav tako določa podrobnejšo vsebino, obliko, metodologijo in roke za nadzor nad izdanimi energetskimi izkaznicami. Istočasno Pravilnik določa tudi vrste stavb, za katere velja obveznost namestitve energetske izkaznice na vidno mesto. Povezava na Pravilnik.

Več informacij na spletni strani

Povezave
Dokumenti
Povezani članki
 

Theme picker

Eko sklad vodi in koordinira energetsko svetovanje za občane EN-SVET, pripravlja in izvaja spodbujevalne programe za pomoč pri odločanju za investiranje v URE in OVE (študije izvedljivosti, energetski pregledi, lokalni energetski koncepti).

V Sloveniji vsako leto poteka večje število izobraževanj v obliki seminarjev in delavnic, ki so namenjena bodisi strokovni javnosti ali pa širši populaciji poslušalcev. Programi in datumi so običajno objavljeni na spletnih straneh agencij/društev/organizacij, ki te dogodke organizirajo.

 

Certificiranje inštalaterjev

Direktiva Evropske komisije 2009/28/ES o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov zahteva, da ima vsaka država vzpostavljen obvezni sistem certificiranja inštalaterjev majhnih kotlov in peči na lesno biomaso, sončnih fotovoltaičnih in sončnih termalnih sistemov, plitvih geotermalnih sistemov ter toplotnih črpalk. Licenco inštalaterji pridobijo na podlagi predhodnih izobraževanj in izpita.

Inštalaterji majhnih kotlov in peči na biomaso, sončnih fotovoltaičnih in sončnih termalnih sistemov, plitvih geotermalnih sistemov ter toplotnih črpalk morajo za opravljanje svoje dejavnosti pridobiti ustrezno potrdilo o strokovni usposobljenosti za upravljanje energetskih naprav.
Preizkuse znanja in evidenco o opravljenih preizkusih znanja, ki obsegajo teoretično in praktično usposabljanje vodi Zveza društev energetikov Slovenije. Namen preizkusa znanja je pridobivanje in izpopolnjevanje strokovnih znanj za zagotavljanje varnosti in zanesljivosti obratovanja energetskih naprav ter učinkovite rabe energije.

Več infomacij je na voljo na povezavi.

 

Proizvajajte

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice