ZaSvet

ZaSvet

Kampanja ZaSvet je nastala na pobudo Borzena, slovenskega operaterja trga z elektriko, z namenom ozaveščanja mlade generacije o pomembnosti odgovorne rabe energije. Namen kampanje je spodbujanje majhnih sprememb, ki skupaj ustvarjajo bolj trajnostno prihodnost.

Skozi sklope videov na Instagramu, ki bodo zajemali tematike, kot so digitalni odpadki, spletno nakupovanje in recikliranje, bomo pokazali, kako lahko naše vsakodnevne navade pozitivno vplivajo na planet ter ponudili preproste nasvete in trike, ki jih mladi lahko enostavno vključijo v svoje življenje in jih tako spodbudili k sodelovanju.

Kampanja tako ne ponuja zgolj okolju prijaznih rešitev, temveč tudi predloge, ki mladim pomagajo prihraniti denar in izboljšati njihovo digitalno izkušnjo.

Skrbno izbrani ambasadorji kampanje ZaSvet so mladi vplivneži, ki s svojo avtentičnostjo in strastjo do trajnostnih vrednot navdihujejo in motivirajo svoje občinstvo.

Kampanja bo v prihodnjih mesecih naslovila tri pomembne teme: digitalni odpdaki, spletno nakupovanje in recikliranje.

 

Vas zanima, ali so rešitve res učinkovite?

DA. Vsak korak šteje. Na primer, brisanje starih datotek, zmanjševanje embalaže pri nakupovanju ali uporaba trajnostnih izdelkov prispevajo k zmanjšanju ogljičnega odtisa in varčevanju z energijo. Majhni ukrepi lahko v kolektivnem obsegu ustvarijo velike spremembe.

 

Vabimo vas, da spremljate nasvete ambasadorjev, sodelujete v izzivih kampanje in delite svoje rezultate na družbenih omrežjih ter ob tem označite profil @__zasvet.

DIGITALNI ODPADKI

Prva tema, ki jo predstavljamo in naslavljamo v mesecu februarju, so digitalni odpadki.

Digitalni odpadki so tisti, ki ustvarjajo ogromen ogljični odtis. Ogljični odtis digitalnih dejavnosti predstavlja količino izpustov toplogrednih plinov, ki nastanejo zaradi uporabe interneta. Sem sodijo brskanje po spletu, pošiljanje e-pošte, uporaba družbenih omrežij, prenos datotek, pretakanje videov in druge spletne aktivnosti. Digitalna infrastruktura, vključno s podatkovnimi centri, omrežji in strežniki, porablja velike količine električne energije, kar prispeva k skupnemu ogljičnemu odtisu digitalnega sveta. Na primer, podatkovni centri porabijo ogromne količine energije za shranjevanje nepotrebnih datotek. Če vsi prispevamo z majhnimi dejanji, lahko zmanjšamo skupni vpliv.

Ambasador tematike je Žiga Kukovič, priljubljeni Tik-toker, ustvarjalec in režiser, ki bo na kreativen način  in z inovativnimi pristopi osvetlil pomen zmanjšanja digitalnih odpadkov.

ZMANJŠAJ, RECIKLIRAJ IN PONOVNO UPORABI

Tema, ki jo naslavljamo v mesecu marcu je: odpadki in kako lahko zmanjšamo njihov vpliv na okolje.

Vsako leto v Sloveniji ustvarimo povprečno 500 kg odpadkov na osebo. To pomeni ogromne količine smeti, ki obremenjujejo okolje, onesnažujejo naravo in prispevajo k podnebnim spremembam.

Odpadki niso le tisto, kar zavržemo – so posledica naših vsakodnevnih navad, potrošniških odločitev in odnosa do predmetov, ki jih uporabljamo. Veliko odpadkov bi lahko preprečili že pri izvoru, če bi bolj premišljeno nakupovali, podaljšali življenjsko dobo izdelkov in embalaži našli novo uporabnost.

Ta mesec bomo skupaj z ambasadorjem Cenetom Prevcem osvetlili nekaj ključnih pristopov:

  • Zmanjšaj odpadke – manj nakupov pomeni manj odpadkov. Premišljeno izbiraj, kupuj kakovostno in zavrzi manj.
  • Popravi ali podari naprej, ne zavrzi – marsikaj, kar bi sicer končalo med odpadki, je mogoče popraviti in še naprej uporabljati.
  • Ponovno uporabi embalažo – namesto da embalažo zavržeš, jo uporabi na nove načine. Kozarci, škatle in vrečke lahko dobijo drugo funkcijo v gospodinjstvu, kar zmanjšuje količino odpadkov in podaljšuje njihovo uporabnost
  • Recikliraj pravilno – ko izdelek res ne more več služiti svojemu namenu, ga odvrzi pravilno in mu omogoči novo življenje.

Vsak korak šteje. Z odgovornim ravnanjem lahko zmanjšamo količino odpadkov in ustvarimo bolj trajnostno prihodnost. Pridruži se nam pri spremembi.

 

SPLETNO NAKUPOVANJE

Tema meseca aprila je: spletno nakupovanje.

Naše nakupovalne navade in odločitve imajo vpliv na okolje. Čeprav je utopično pričakovati, da bodo spletni trgovci čez noč zmanjšali svoj okoljski odtis, lahko vsak izmed nas naredi enostavne korake, da bo vpliv spletnih nakupov na okolje manjši. Z večjo odgovornostjo in premišljenimi odločitvami lahko zmanjšamo količino odpadkov in izpustov CO2 ter prispevamo k bolj trajnostni prihodnosti. 

Kaj lahko narediš?

  1. Naročaj izdelke pri lokalnih ponudnikih - manjša razdalja pomeni manj emisij in hitrejšo dostavo. S tako izbiro podprete tudi domače znamke, ki ustvarjajo enako, če ne še bolj kvalitetne izdelke.
  2. Izberi možnost "združene dostave" - s tem zmanjšaš količino embalaže in izpuste ob večkratni dostavi transportnih vozil.
  3. Uporabi spletne trgovine s certifikatom za trajnost - številne blagovne znamke dajejo prednost trajnostnim praksam, kot je uporaba recikliranih materialov.
  4. Izberi prevzem na prevzemnem mestu ali v poslovalnici - to ti bo omogočilo, da se izogneš nepotrebnim stroškom dostave na dom.
  5. Premisli, ali res potrebuješ nov izdelek - morda lahko popraviš starega, si ga izposodiš, izmenjaš ali kupiš iz druge roke.

Zaskrbljujoča dejstva o spletnem nakupovanju:

  • Povprečen spletni nakup prispeva od 500 g do 1,5 kg odpadkov, pri čemer je vpliv večji pri mednarodnih pošiljkah zaradi daljšega transporta.
  • Embalaža spletnih nakupov predstavlja kar 40 % vse plastične embalaže na svetu.
  • Leta 2022 je v Sloveniji nastalo približno 317.000 ton odpadne embalaže, kar predstavlja 30 % vseh komunalnih odpadkov.
  • 3 kg plastične embalaže = 15 kg CO2 = 23 nepotrebnih izdelkov.

Te številke nas opominjajo, da so naše nakupovalne odločitve ključnega pomena za okolje. Z odgovornim pristopom k spletnemu nakupovanju lahko skupaj zmanjšamo negativne vplive na naš planet. 

Ambasadorka tematike je Melani Mekicar, voditeljica, igralka ter strastna zagovornica second hand mode in recikliranja, ki bo spodbujala mlade k odgovorni potrošnji in trajnostnem ravnanju pri spletnem nakupovanju.

INFORMIRAJTE SE

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice